Blog

YARIŞMALARA KATILMAK

Fotoğrafçılığınızı geliştirmek, üst düzeylere taşımak istiyorsanız fotoğraf yarışmaları bunun için önemli bir yoldur. Zaman ve emek harcayarak çekmiş olduğunuz fotoğrafların, yarışmalarda uzman jüriler tarafından görülmesini sağlamak, seviyenizi yükseltmek için iyi bir fırsat olacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken kurallar vardır.

Yarışma kurallarını öğrenin ve takip edin :

Her fotoğraf yarışması kendine özgü şartlar içermektedir ve bu yarışma şartnamesi içerisinde bulunmaktadır. Bu şartlar istediğiniz yarışmaya girme koşullarını, girip girmeyeceğinizi ve yarışmanın nasıl yapılacağını detaylıca size anlatmaktadır. Dikkatli olarak okumak gerekiyor.

Kaç adet fotoğraf göndereceksiniz?

Bu, kazabileceğiniz bir yarışmayı kaybetmeniz anlamına gelebilir. Örneğin en fazla 3 adet fotoğraf gönderebileceğiniz bir yarışmaya 3’ten fazla fotoğraf gönderirseniz, gönderdiğiniz bu fotoğraflardan bir tanesi ödüle layık görülse bile, sırf bu kurala uymadığınızdan diskalifiye olabilirsiniz. Kaç adet fotoğraf gönderebileceğinizi iyice anlamak için fotoğraf yarışmasının kurallarını dikkatlice okuyun, ne zaman katılmanız gerektiğini, hangi formatta ve hangi ölçülerde istediklerini vs. belirleyin ve bu yönergelere uyun. Aksi durumda zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz!

Yarışmanın temasına bağlı kalın

Juri tarafından bu konu biraz sübjektif olabiliyor. Çünkü önceden bir tema ile belirlenmiş bir fotoğrafta alakasız olan bir obje, durum, renk veya his, bir başkası için temayı çağrıştırıyor olabilir. O nedenle, genellikle yaratıcılığın ve tema uygunlukların yorumlanması için bir odada toplanan jüri, fotoğrafta temadan sapıldığına dair karar vereceği çok şey bulabilir. O nedenle temaya bağlı kalmak en iyi yoldur. Arşivinizde yarışmanın temasına uygun olan fotoğrafları değerlendirebilirsiniz. Veya temaya uygun yeni ve farklı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu durum şansınızı arttıracak ve fotoğrafçılıkla ilgili yeni şeyler öğrenmenize fırsat verecektir.

Bazı araştırmalar yapın

Çekim yapmadan önce yarışmanın temasına uygun düşünceler geliştirip araştırma yaparsanız çok güzel sonuçlar elde edebilir ve yarışmada kazanma şansınızı arttırabilirsiniz. Yarışma kazanmış fotoğrafları izleyerek kaliteli görüntü türleri hakkın da size fikir verebilirler. Yarışma bir organizasyon tarafından yönetiliyorsa ya da büyük bir sponsora sahipse, bu da aradıkları fotoğraf türünü söyleyebildiği için kafanızda bir şeyler oluşmasına yardımcı olabilir. Juri isimleri belirlenmiş ise, onların çalışmalarını tanımak için kendinize biraz zaman ayırın. Ne tarz bir iş yaptıklarını, ne tür bir kompozisyonu takdir edecekleri konusunda fikir edinmeye çalışın.

Klişelerden kaçının, Dikkat çekin

Her yarışma kendi içerisinde bir temaya sahiptir. Bazen harika bir çekim ile bir klişe arasında ince bir çizgi olabilir. Jürinin seçim sürecinde çok sayıda fotoğrafı görüntüleyeceğini ve sizin fotoğrafınızı da diğerlerininki gibi onların radarına girememesinin doğal olacağını unutmayın. Jurinin bu tema için neler düşünebileceğini tahmin etmeye çalışın, siz bunlardan farklı neler üretebileceğinize kafa yorun ve bu şekilde fotoğraflar üretin, kendinizden de bir şeyler katmayı deneyin. Bunu söylemek kolay elbette. Bu deneyimle gelen bir yetenektir, ancak öğrenmeye de değerdir. Zorlayıcı konuları, çarpıcı renkleri, alışılmadık ama güçlü kompozisyonu seçerek öne çıkın ve dikkat çekin. Kompozisyon kuralları hakkındaki öğrendiklerinizi gösterme zamanı, ancak artık çok iyi biliyorsunuz ki bu kurallar gerekirse kırmak içindir, kırmaktan korkmayın. Bazen aynı kareyi çok değişik bir açıdan çekmek bile çok büyük bir fark yaratabilir.

Dikkat dağıtan unsurlardan kaçının

Fotoğraf yarışmalarına katılan eserlerde görülen en büyük yanlışlardan biri de fotoğrafçının kadrajının  her bölümünde dikkat etmediği karışıklık yaratan unsurlar, arka planlar, ön planlar, renkler vb. görüntülerdir. Bu ögelere dikkat ederek temaya uyguın fotoğraflar oluşturulmalıdır.

Reaksiyon yaratın

Tema hikayenizi fotoğrafınız anlatın, duyguları olan insanlara odaklanın, görüntüye bakanlara bir tür tepki veren ve bakış atan bir şeyler olsun fotoğrafınızda. Teknik olarak harika ama ‘ruhsuz’ fotoğraflar jürileri çok fazla etkilemeyecektir, biraz daha fazla şeyler istemek zorunda bırakacaktır onları. ‘Teknik açıdan mükemmel’ ile teknik açıdan daha az mükemmel ama izleyicisine çok şey anlatan, onlarla bütünleşen fotoğraflar jürinin dikkatini hemen çekecektir.

Başka bir yarışmaya daha katılın

Kazandınız veya kaybettiniz. Başarınızın üzerine veya başarılı olmak için farklı fotoğraf yarışmalarına katılın. Tekrar deneyin! Bir fotoğraf yarışması kazanamama kötü hissi zamanla kaybolur, ancak yarışmalar süresince öğrendiğiniz dersler sonsuza dek sizinle ve size sadık kalır.

Fotoğrafları yarışma kurallarına göre hazırlamak

Yarışma kuralları içerisinde, fotoğrafın formatı, çözünürlüğü, sıkıştırma kalitesi ve boyutlarını belirten standartlar olacaktır. Yarışmadan diskalifiye edilmemek için bu standartları çok iyi okumalı ve fotoğraflarınızı bu şartlara göre photoshop veya fotoğraf edit programları kullanarak düzenlemeli ve sonra yarışmaya göndermelisiniz.

Bu açıklamalar dışında farklı özelliklerde olabilir. Bu yarışmaların kurallarına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak bu açıklamalar başlangıç için yeterli olacaktır.